Pavel Chomutov
Fotografie0013.jpg
Krásné auto to bych v práci bral, ale ty limity na benzín asi bych daleko nedojel.
V květnu 1995 byla zřízena stálá pořádková jednotka tehdejší pražské policejní správy. Později byly speciální pořádkové jednotky budovány i v rámci dalších policejních útvarů s územní působností. Vedle nich existují ještě pořádkové jednotky složené z policistů zařazených na jiných služebních místech. Jejich společným úkolem je chránit bezpečnost a veřejný pořádek zejména v případě mimořádných událostí, které svým charakterem vyžadují nasazení většího počtu policejních sil a prostředků.

SPJ PRAHA a DALŠÍ PJ po celé ČR

Znak SPJ

Znak SPJ

Speciální Pořádková jednotka
Přihlašte se k odběru novinek na stránkách
Nebo použijte RSS kanál

Speciální Pořádková Jednotka SPJ PRAHA

Znak SPJ je tvořen štítem a mečem. Meč značí bojovou jednotku, štít symbolizuje ochranu, černobílé provedení naznačuje výkon služby ve dne i v noci. Písmena jsou iniciály název útvaru, tedy Speciální pořádková jednotka.

Tato jednotka vždy byla a je nasazována při masových akcích v České republice, kdy hrozí velké škody na majetku a zdraví, tedy při hromadných shromážděních jako jsou demonstrace apod. Tím ale její funkce nekončí. Jejím členům by se dalo říkat "univerzální policisté", protože jejich výcvik jim umožňuje pomáhat při živelných katastrofách či při velkých autonehodách, navíc zabezpečují ochranu jiným jednotkám při zvláštních akcích apod.

V roce 1998 a 1999 se po akci Streetparty ukázalo, že pouze počet 160 policistů nestačí a proto byl tento počet navýšen. Proto začaly vznikat v rámci dnešních územních útvarů PČR pořádkové jednotky pod vedením instruktorů z SPJ. Členové těchto jednotek prošli výcvikem, většinou ve svém volnu. PPJ jsou skoro na každém územním odboru ředitelství Policie, ale při větších akcí se tyto jednotky sloučí a vznikají tak Krajské pořádkové jednotky, které jsou tvořeny několika stovkami policistů. Výstroj a výzbroj PPJ je podobná výstroji SPJ.

Jednou z významných akcí pro SPJ bylo zajištění bezpečnosti při konání Mezinárodního měnového fondu v roce 2000. Na které byli nasazeni i další PJ. Rozkaz byl vyjádřen pěti slovy. Zabránit demonstrantům v narušení MMF. Tento zákrok se vydařil. Dále se jednotka podílela na zajištění bezpečnostních opatření v rámci konání summitu NATO 2002 a Mistrovství světa v ledním hokeji 2004. Speciální pořádková jednotka je nezbytným a nepostradatelným útvarem pražské policie.
Spolupracuje též s Městským soudem při rizikových soudních přelíčeních, při převozu cenin, dále s mimorezortními organizacemi při zajišťování kulturních a společenských akcí s ukázkami činnosti Policie ČR, armády apod. SPJ také spolupracuje s ostatními složkami policie, jako jsou Obvodní ředitelství Policie České republiky Praha I.-IV., Oddělení služební kynologie, jízdní policie, Služba cizinecké policie, Služba kriminální policie a vyšetřování, Národní protidrogová centrála, Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, Finanční policie, ale také Zásahová jednotka hl. m. Prahy a Útvar rychlého nasazení Policejního prezídia ČR.

Tato jednotka je velice fyzicky a psychicky odolná. Díky své výbavě a výcviku se její členové můžou srovnávat s nejlepšími jednotkami na světě. Disponuje například novými samopaly, neprůstřelnými vestami, protiúderovými komplety, z těžké techniky např. obrněnými transportéry a stříkači.
SPJ PRAHA

SPJ PRAHA

Speciální Pořádková Jednotka Praha
SPJ

SPJ

Auto PJ

Auto PJ

Policie
Auto PJ

Auto PJ

Policie
Auto PJ

Auto PJ

Policie
Auto PJ

Auto PJ

Policie
Auta PJ

Auta PJ

Policie

Jsou zapotřebí SPJ a PJ

Ano (202 | 91%)
Ne (12 | 5%)
Spíše ano (2 | 1%)
Spíše ne (6 | 3%)

Kdo by vyhrál volby:

ČSSD (71 | 71%)
ODS (3 | 3%)
TOP 09 (4 | 4%)
KSČM (20 | 20%)
VV (0 | 0%)
KDU-ČSL (0 | 0%)
SZ (2 | 2%)

MOTO DNE

Blíží se Vánoce a na policejní stanici jsou na stáži policisté z Vietnamu.
A protože je náčelník lidumil, navrhne, aby si ty tři rákosníky vzali chlapi domů. Našli se i tací.
Po Novém roce se velitel ptá těch tří, co je měli doma, jak to probíhalo.

První: „Dobrý, dobrý. Pořád něco žvatlal a vůbec jsme mu nerozuměli, ale jinak fajn.”
Druhý: „Dobrý, dobrý. Šikovnej kluk, opravil nám televizi i ledničku, pomohl s úklidem...”
Třetí: „Dobrý, dobrý, ale kapr je kapr!”
Vánoce

Vánoce

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one